Yabancı dil sorununa en köklü çözüm erken yaşlardan itibaren en az bir yabancı dille tanışmak. Uzmanlar çift dilli çocuk yetiştirmek isteyen ailelere 3 yaşına kadar olan sürece dikkat etmeleri uyarısında bulunuyor…

Çocuklarda yabancı dil öğrenme…

Çift dilli çocuk yetiştirme… Yabancı dili çoğumuz hazırlıktan başlayarak, çoğumuz ise dil kurslarına giderek öğrendi. Peki ya çocuğunuz? Onun ana dili gibi İngilizce konuşmasını istemez misiniz?

Çocuklarımızı yetiştirirken hiçbir şeyden sakınmadan en iyi şekilde yetiştirmek isteriz. Öyle değil mi? Sadece aldığımız kıyafet, oynadığı oyuncak değil; aynı zamanda gittiği okul, çaldığı enstrümana kadar çok önemseriz. Her anne adayı, henüz hamile bile kalmadan çocuğunun gelişimi ile ilgili bir sürü plan yapar. 

Bir de anne olduktan sonra... Annelik 9 ay bittikten sonra asıl başlıyor. Bebeğin geleceği için ilk temeller hemen atılıyor. Bunun başında da kesinlikle çocuğun yabancı dil öğrenmesi geliyor. Gelin size bu konuda yardım edelim. İşte çocukların yabancı dil eğitimi ile ilgili bilmeniz gerekenler... 

Bebeklikten 3 yaşına kadar olan süreç çocuğumuzun dili açısından çok önemli. Düzenli şekilde 2 ya da daha fazla dil konuşulan bir evde olan çocukların bu dilleri öğrenebilir. 

Çocuğunuzun 2 yaş süreci temeli oluşturuyor. 1 yaşından sonra taklit yoluyla konuşan çocuğa düzenli konuşarak yabancı dili benimsetebilirsiniz.  Önemli olan düzen ve istikrar. Bu duruma otomatik öğrenme diyebiliriz. Zihinleri temiz olduğu için hemen algılayıp otomatik olarak konuşabilirler. Böylece ana dili gibi konuşurlar.

Dil öğrenmeye yatkınlık ergenliğe  kadar devam etmektedir. Ergenliğe girmeden önce yabancı dille tanışan çocuklar, sürekli ve düzenli şekilde duyarlarsa anadili gibi bu dilleri konuşabilirler.

 Çocuğunuz herhangi bir şeyle uğraşırken, ona yabancı dilde bir televizyon ya da müzik kanalı dinleterek kulak dolgunluğu yaratın.

Çocuğunuza sevdiği oyuncakların, öğretmek istediğiniz yabancı dildeki karşılıkları söyleyin. Bunu bir kelime öğrenme oyunu haline getirin.

 Öğretmek istediğiniz yabancı dili siz de biliyorsanız bu dildeki şarkıları ve tekerlemeleri çocuğunuzla beraber söylerken anlamlarını da açıklayın ve böylece ezberciliğe karşı önlem alın.

Yabancı dili ya da dilleri, düzenli ve sürekli şekilde sunmayı ihmal etmeyin.

Yedi yaşından itibaren okul eğitiminin yanı sıra özel ders de aldırabilirsiniz.

 Ekonomik gücünüz yeterliyse, 7 yaşından itibaren çocuğunuzu (kendisi de arzu ediyorsa) yurt dışındaki dil kurslarına gönderin. Uzmanlar, küçükler için dört ya da sekiz günlük bir programın, ergenlik çağındakiler için 15 günlük bir seyahatin uygun olduğunu söylüyor.

Kaynak: http://www.benimgibi.com

ollingo.com